„Za komunistov bolo lepšie,“ jeden nič nemeniaci pohľad mladého človeka na túto vetu

Autor: František Kekely | 7.12.2014 o 14:49 | (upravené 8.12.2014 o 12:33) Karma článku: 6,15 | Prečítané:  754x

 V strednej Európe je medzi ľuďmi značne viditeľná únava z toho, čo prišlo po novembri 89. (Zvlášť ak žijete na Kysuciach). Nie u každého, no hovoríme o dosť veľkej časti obyvateľstva. Niet sa im čo čudovať.

 Úplne na rovinu, je jasné, že nemám osobné skúsenosti zo života za socializmu (iba z Ficových sociálnych istôt), no všetci okolo mňa áno a ich časté rozprávanie o úžasnom cestovaní a nakupovaní za pár halierov, korún, mi umožnilo si vytvoriť ako taký obraz.

 Kedysi dal štát mladým byt a každý mal prácu, neviem teda s určitosťou, či to tak vždy a všade bolo, ale z toho čo kritici demokracie hovoria, verím, že tomu tak bolo.

 Z toho, čo počúvam, bolo to pre bežného človeka ako z rozprávky. Štát sa o vás postaral. Štát riadil úplne všetko. (Zrejme aj to, čo môžete počúvať na svojej platni doma, čo môžete čítať, čo môžete hovoriť...)

 V demokracii je úloha štátu už celkom iná. Necitujem žiadnu poučku z knihy, ale z toho, čo si sám vo svete i doma už dlhšie všímam. Demokratický štát má na rozdiel od socialistického viac dohliadať ako riadiť. Či všetko ide v súlade s ústavou, či sa niekomu neberú jeho práva... a podobne. Štát nedáva ľuďom istoty, ale slobodu.

 Keď sa človek z jedného štátu, ktorý by chcel všetko riadiť, prehupne do druhého, ktorý by mal už len skôr dohliadať, nastanú komplikácie.

 Starajte sa o hocijaké zviera od malička, zabezpečte mu potravu, spravte obydlie, držte v klietke a potom ho pustite na slobodu, nech sa o seba postará.

 S vypustením prišli nové zodpovednosti a možnosti, na ktoré nie je dostatočne pripravené a ktoré ani nepozná.

 Nemôžeme mu vyčítať, že v klietke mu bolo lepšie, že nevie, čo teraz a chce ísť naspäť.

 O nepripravenosti na demokraciu ma presvedčilo aj švajčiarske referendum o prisťahovalcoch. Tí veru z klietky čerstvo nevyšli, ale pohybujú sa na slobode už pekne dlho.

 Nie sme o nič hlúpejší ako Švajčiari, len z tej klietky nás vypustili neskôr a stále nám ju niekto núka ako bezpečnú istotu.

 Na Slovensku zatiaľ s úspechom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap

Češka Markéta Navrátilová bola dlhé roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour de France z motorky.

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Za dva roky dali prácu 80 ľuďom.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?