Smutný pohľad na človeka...

Autor: František Kekely | 19.10.2014 o 12:00 | (upravené 19.10.2014 o 12:46) Karma článku: 5,77 | Prečítané:  295x

 Dňa 14.10. sa odohral kvalifikačný zápas na Majstrovstvá Európy medzi Srbskom a Albánskom. Tí, ktorí si stretnutie pozreli, si z neho pamätajú určite mnoho vecí, no nie kvôli futbal.

 Už začiatok zápasu, pri ktorom domáci srbskí fanúšikovia vypískali hymnu Albánska, naznačoval to, čo mnohí pred stretnutím očakávali.

 Vrchol a zároveň predčasné ukončenie zápasu prišilo ku koncu 1. polčasu, keď nad hráčmi začala poletovať kvadrokoptéra s vlajkou „Veľkého Albánska“ i s portrétmi dvoch veľkých národovcov tejto krajiny. To ešte viac rozprúdilo hnev u domáceho publika. Keď sa napokon podarilo provokačnú vlajku chytiť a dať dole jednému z hráčov Srbska, strhala sa o ňu na trávniku šarvátka medzi hráčmi. V tom vyskočilo na ihrisko niekoľko horlivých Srbov a začali albánskych hráčov biť. Bodkou na záver bol doslova útek hráčov Albánska z hracej plochy, pri čom si kryli hlavy a lietali na nich rôzne predmety.

 Mnoho Slovákov má na tieto krajiny svoj názor, no nech je akýkoľvek, pohľad na dianie, ktoré sprevádzalo tento zápas, zvlášť koniec, na utekajúcich bitých hráčov, po ktorých pískajú zo všetkých strán, bol viac ako smutným. Človek si položí možno rovnako otázku: Prečo to vlastne, nie konkrétne teraz Srbi, ale ľudia robia?

 Stačí sa narodiť len o pár kilometrov ďalej a ocitnete sa na druhej strane tejto človekom vytvorenej bariéry. Áno, ľudia sa akoby vždy radi delili na menšie skupinky: podľa rasy, náboženstva, etnickej, jazykovej skupiny, národa a podobne. Na tom by ešte nebolo nič zlé, no často aj v presvedčení, že sú niečo viac ako tí druhí.

 Mnoho rasisticky zmýšľajúcich by zrejme zaskočilo, koľko vecí, ktoré bežne používajú, vynašli ľudia inej pleti. Od nakreslenej schémy telefónu a vlákien do Edisonových žiaroviek (Lewis Lattiner - černoch), prenosného chladiarenského systému, využívaného okrem konzervácie jedál, liekov, krvi počas vojen aj v dnešných dopravných prostriedkoch (Frederick Jones - černoch), semaforu, plynových masiek, ktoré zachránili taktiež už tisíce životov (Garret Morgen - černoch) až po mnoho ďalších, nehovoriac o vynálezoch z východnej Ázie (kompas, okuliare, strelný prach... až po toaletný papier). Ľudia každej pleti, pri správnych základoch a možnostiach, dokážu veľkých vecí. Fakty, ako sú životná úroveň či výchova, ktorá sa človeku dostáva, sú často prehliadané, preto jednoducho vyriešme celú situáciu a dôvod bude v tej farbe pleti. Tak jednoduché!

 O nadradenosti nejakého národa, hoc pri nekonečnom sťahovaní sa ľudí, kolonizácií, výprav, bojov, miešania sa, čo trvá už tisíce a tisíce rokov, by bolo zaujímavé sa hlbšie pozrieť na rodokmene takto zmýšľajúcich ľudí. Veď aj Hitler bol na pohľad už čistý árijec. Dedko Žid a, podľa DNA testov, príbuzní pochádzajúci z oblasti severnej Afriky. Tak škandalózne...

 Už skôr sa viedli, vtedy ešte nie dostatočne overené, no veľmi logicky pravdepodobné, teórie o tom, že väčšina Európanov má spoločných predkov. Evolučný biológ Graham Coop a genetik Peter Ralph toto tvrdenie aj v roku 2013 vedecky podložili, keď vyzbierali tisíce vzoriek od Írska po Turecko. Potvrdili tak známe, že čím hlbšie ideme, tým viac z rovnakého cesta sme.

 Načo však chodiť tak ďaleko, stačí sa pozrieť na veci potiaľ, pokiaľ to vyhovuje mne. Politiku založenú na silnej a nadradenej etnike, sme tu predsa už niekoľkokrát mali a svet zažil, takže ďakujeme, hádam stačilo...

 Problémom azda ani nie je, že sa tak vytvorili bariéry medzi ľuďmi, ale potreba vracať požičané. Ja pomstím a nezabudnem krivdu minulosti, ja im to vrátim, ja im to potom vrátim naspäť a kolotoč... Ak sme sa za celú históriu nepoučili a sme naozaj také ovce, môžeme sa prenasledovať aj ďalšie tisíce rokov.

 Za smutným dianím na zápase stoja práve také ovečky a to na oboch stranách. Snáď jediným pekným príkladom, ktorý stojí za spomenutie z tej šarvátky, keď sa niektorí srbskí futbalisti postavili medzi svojich bitkou nabudených fanúšikov a futbalistov Albánska. Aspoň jeden príklad človečnosti!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap

Češka Markéta Navrátilová bola dlhé roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour de France z motorky.

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Za dva roky dali prácu 80 ľuďom.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?