Chromíkov úžasný, veľký úspech a gratulácia írskych konzervatívcov druhej strane

Autor: František Kekely | 23.5.2015 o 19:48 | (upravené 23.5.2015 o 19:58) Karma článku: 13,04 | Prečítané:  225x

 Silne veriace Írsko včera v referende schválilo manželstvá homosexuálnych párov. O rozdielnosti mentalít u nás a v Írsku veľa napovie aj reakcia porazených strán.

 Na Slovensku, ktoré je pomerne stále považované za veriacu krajinu, sa k rímskokatolíckej cirkvi hlási niečo cez 60% obyvateľstva, v Írsku až 90%. Kým u nás prebiehalo referendum za to, aby sa za manželstvo považoval zväzok iba medzi mužom a ženou, čo už v Ústave SR i tak máme, Íri mali opačne mierené referendum. Hovorí sa o najvyššej referendovej účasti, akú kedy ostrov sv. Patrika dosiahol. Vyše 2/3 zúčastnených (niektorí naznačujú 70%) súhlasilo so sobášmi homosexuálnych párov.

 Február, 2015, Slovensko. Slovenské referendum o manželstve medzi mužom a ženou skončilo fiaskom. Mnohí nedosiahnutie 50% pravdepodobne očakávali. Katedra politológie v Trenčíne vo svojom prieskume predznamenala účasť 36%, denník SME 35%. Viacerí proreferendoví (napríklad hlavnespravy.sk) si takéto číslo odmietali priznať a písali, že ide len o ďalšiu manipuláciu faktov, ktoré v skutočnosti hovoria o 60%. K urnám napokon prišlo približne 20% voličov.

 Reakcia A. Chromíka na takýto výsledok vo veriacej a konzervatívnej krajine, kde sa kampaň robila i počas nedeľných omší v kostoloch, zrejme mnohých prekvapila: Tie pocity sú úžasné, pretože je to veľký úspech. Toľko ľudí, koľko sa zobudilo teraz na Slovensku, to sa ešte nestalo za 25 rokov,“ povedal Anton Chromík po výsledku najslabšieho referenda, aké sa v tomto storočí na Slovensku zatiaľ uskutočnilo (účasť tých ostatných: 52,15%; 35,86%; 22,84%;)

 Veľmi rád spomenul číslo 90%, zo zúčastnených, ktorí označili 3x áno, no že štyria z piatich (80%) Slovákov jeho referendum úplne odignorovali, príliš nezaznelo. Čo však nemohlo chýbať, napriek radosti z veľkého úspechu, bola kritika médií, ktoré zastrašovali ľudí (zrejme plačúcimi, obchytkávajúcimi deťmi alebo kázňami o more) a nepísali nič o nebezpečných homosexuálov, homosexuálnej nákaze alebo ich zdravej preorientácii, ak bude niekoľko miliónové referendum úspešné. Ťažko bolo, najmä pri prvých otázkach, písať o pozitívnych zmenách, keď sa malo hlasovať za niečo, čo sa len necelý rok predtým dokonca dostalo do Ústavy SR. Teda hlasovať za nezmenu. Ak hlasovanie nebude úspešné, tiež sa nič nezmení. Na prekvapenie všetkých, nič sa ani nezmenilo a bolo po slovenskom referende.

 V Írsku sa hlasovalo naopak za zmenu, úspešne. Porazení konzervatívci nehľadajú štrbiny, ktoré by im dávali dôvod nasadzovať si ružové okuliare a predniesť podobné víťazné vyjadrenia. Prijali porážku, ba čo viac, blahoželali druhej strane: „Congratulations to the Yes side.“

 Okrem toho, že Íri zbúrali svoju povesť jednej z najkonzervatívnejších krajín Európy, stali sa prvými, ktorí umožnili homosexuálne manželstvá v referende, pravdepodobne zlomili svoj rekord v referendovej účasti, taktiež vyvrátili teóriu, že silne veriaca krajina je automaticky bigotnou a konzervatívnou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štátna poisťovňa nemá peniaze na zdravie. Manko je vyše 50 miliónov

Odhad peňažnej straty na základe analýzy spoločnosti Deloitte potvrdil pre SME finančný manažér a bývalý audítor Marián Jánoš.

DOMOV

Kde sa darí zločinu? Policajti prekreslili mapy kriminality

Polícia hlási viac násilností a mravnostnej kriminality.

TECH

Poruchy spánku, bolesti hlavy. Aké sú dôsledky zmeny času

Zmätok, nepríjemné posuny aj ranná neistota.


Už ste čítali?