„Za komunistov bolo lepšie,“ jeden nič nemeniaci pohľad mladého človeka na túto vetu

Autor: František Kekely | 7.12.2014 o 14:49 | (upravené 8.12.2014 o 12:33) Karma článku: 6,15 | Prečítané:  739x

 V strednej Európe je medzi ľuďmi značne viditeľná únava z toho, čo prišlo po novembri 89. (Zvlášť ak žijete na Kysuciach). Nie u každého, no hovoríme o dosť veľkej časti obyvateľstva. Niet sa im čo čudovať.

 Úplne na rovinu, je jasné, že nemám osobné skúsenosti zo života za socializmu (iba z Ficových sociálnych istôt), no všetci okolo mňa áno a ich časté rozprávanie o úžasnom cestovaní a nakupovaní za pár halierov, korún, mi umožnilo si vytvoriť ako taký obraz.

 Kedysi dal štát mladým byt a každý mal prácu, neviem teda s určitosťou, či to tak vždy a všade bolo, ale z toho čo kritici demokracie hovoria, verím, že tomu tak bolo.

 Z toho, čo počúvam, bolo to pre bežného človeka ako z rozprávky. Štát sa o vás postaral. Štát riadil úplne všetko. (Zrejme aj to, čo môžete počúvať na svojej platni doma, čo môžete čítať, čo môžete hovoriť...)

 V demokracii je úloha štátu už celkom iná. Necitujem žiadnu poučku z knihy, ale z toho, čo si sám vo svete i doma už dlhšie všímam. Demokratický štát má na rozdiel od socialistického viac dohliadať ako riadiť. Či všetko ide v súlade s ústavou, či sa niekomu neberú jeho práva... a podobne. Štát nedáva ľuďom istoty, ale slobodu.

 Keď sa človek z jedného štátu, ktorý by chcel všetko riadiť, prehupne do druhého, ktorý by mal už len skôr dohliadať, nastanú komplikácie.

 Starajte sa o hocijaké zviera od malička, zabezpečte mu potravu, spravte obydlie, držte v klietke a potom ho pustite na slobodu, nech sa o seba postará.

 S vypustením prišli nové zodpovednosti a možnosti, na ktoré nie je dostatočne pripravené a ktoré ani nepozná.

 Nemôžeme mu vyčítať, že v klietke mu bolo lepšie, že nevie, čo teraz a chce ísť naspäť.

 O nepripravenosti na demokraciu ma presvedčilo aj švajčiarske referendum o prisťahovalcoch. Tí veru z klietky čerstvo nevyšli, ale pohybujú sa na slobode už pekne dlho.

 Nie sme o nič hlúpejší ako Švajčiari, len z tej klietky nás vypustili neskôr a stále nám ju niekto núka ako bezpečnú istotu.

 Na Slovensku zatiaľ s úspechom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kto bude na Vianoce dokladať tovar? Firmy nevedia nájsť brigádnikov

Vo väčších mestách ponúkajú brigádnikom aj štyri eurá za hodinu, ale nikto nemá záujem.

PLUS

Anton Zajac: Šancou pre Slovensko je nová, slušná strana

Nežijeme v liberálnej demokracii, ale oligarchii, hovorí spolumajiteľ Esetu.

TV

Ministrov žiadajú, aby si už neuťahovali z Johnsona

Podporovateľ brexitu s tým nemá problém, podľa Theresy Mayovej je to nedôstojné.


Už ste čítali?